gatunki antylop
Antylopa to zwierzę niezwykle interesujące. Trochę przypomina nasze polskie sarny, tyle że same w sobie antylopy i jej gatunki są nieco szybsze. No – w zasadzie to dużo szybsze. Są bowiem takie
gatunki antylop, które bez przerwy mogą biec z prędkością 90 kilometrów na godzinę nawet przez kilka godzin! To niesamowite, żaden inny gatunek nie może się pochwalić taką kondycją.
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych antylop to Gazela. Długość ciała tych zwierząt wynosi do 1 metra. Te stworzenia żyją zarówno na sawannie i równinach, jak i na terenach wysokogórskich – do wysokości sześciu tysięcy metrów nad poziomem morza. Są równie sprawne na równych podłożach, jak na górskich stokach. Sama sprawność tych zwierząt sprawia, ze nawet mając wiele naturalnych wrogów – lamparty, lwy, etc, to zazwyczaj są w stanie uciec przez atakiem tych drapieżników. Ofiarami są zazwyczaj te antylopy – Gazele, które dały się dzikim kotom zaskoczyć. Warto też wiedzieć, że Gazele poruszają się małym stadem, do dziesięciu osobników. Tyko podczas wędrówek i poszukiwania nowych żerowisk zbijają się w większe stada i wspólnie szukają terenów, na których można zdobyć pożywienie.
Ze słynnych Gazel wyróżnia się najbardziej takie gatunki, jak: gazela indyjska, gazela edmi, gazela dama, gazela dorkas, gazela Granta, gazela Lodera, gazela rudoczelna, gazela aul, gazela środkowo-somalijska, gazela dżejran i gazela Thomsona.
Najbardziej pospolitą antylopą afrykańską jest Impla. Ten gatunek nie jest tak szybki, jak chociażby wcześniej omawiane gazele. Impla biega maksymalną prędkością 60 kołomętów na godzinę. Jest wobec tego łatwiejszym obiektem polowań, jeśli mówić o drapieżnikach czających się na afrykańskich sawannach. W tym wypadku można jednak mówić o innym fenomenie, Impla podczas biegu porusza się swego rodzaju susami, długość skoku szacuje się na 9 metrów, wzwyż do 3 metrów. Sprawia to, że jest to jedno z najbardziej dynamicznych i skocznych zwierząt na świecie.
Przez długie lata ludy afrykańskie polowały na ten gatunek, dziś jest on poważnie zagrożony wyginięcie. Impla objęta jest szczególna ochrona gatunkową, mimo to z roku na rok tych zwierząt jest niestety coraz mniej.
Trzeba tez wiedzieć, że antylopy to nie tylko Afryka. Niektóre gatunki antylop występują i na kontynencie azjatyckim, za przykład może uchodzić chociażby Garna. To stosunkowo mała antylopa z rodziny pustorożców. Zamieszkuje ona krainy wschodniej części Indii.
Nie ma co ukrywać – samo oglądanie antylop w ich środowisku naturalnym daje wiele frajdy. Te niesamowite stworzenia charakteryzują se specyficznym sposobem poruszania. Niektóre biegają, niektóre (a nawet większość) swój bieg uzależniają od bardzo wysokich i długich susów. Przypomina to nieco zające lub kangury. Do tego niektóre gatunki mają głowy niczym nasza pospolita krowa. Te niesamowite połączenia sprawiają, że to zwierze niezwykle fascynujące. Na pewno wspominając wszystkie dzikie zwierzęta, warto o antylopie pamiętać. Warto poznać jej życie, środowisko naturalne. Przepiękne są zwłaszcza podczas okresu godowego i wędrówek stad.