Koń i czarno-białe pasy
Domena – eukarioty, królestwo – zwierzęta, gromada – ssaki, podgromada – ssaki żyworodne, szczep – łożyskowce, rząd – nieparzystokopytne, rodzina – koniowate, rodzaj – equus, a gatunek... zebra. To jedno z najciekawszych zwierząt całej Afryki. Są tacy, którzy wręcz uważają, że to jedyny wolno żyjący koń na świecie. Choć konia bardzo przypomina, to na pewno nie jest tym zwierzęciem w pełnym tego słowa znaczeniu. Raczej na Torwarze nigdy się nie pojawi, zebry nie są bowiem aż tak szybkie jak pełnokrwiste Araby. Cokolwiek jednak o zebrach nie mówić, to warto podkreślić, że to najbardziej rozpoznawalne zwierzę na całym świecie. Zebra – jedyne zwierzę w czarno-białe pasy.
Sama idea pasów zebry jest dość prosta. Działa to tak samo jak barwy kameleona. Oczywiście w dużym uproszczeniu. Warto tutaj rozpocząć opowieść o barwach ochronnych od faktu, ze zebra zamieszkuje afrykański step na granicy Sahary. Tam też jest często napadane przez tygrysy i lwy. Same w sobie pasy mają przeciwnika i naturalnego wroga zdezorientować. Zebry bowiem poruszają się całym stadem, liczne pasy i kontrasty czarny-biały sprawiają, że drapieżniki na zebry polując mają duży problem z policzeniem ilości sztuk. To z kolei sprawia, ze dzikie koty nie mogą trafnie oszacować swoich szans na atak. Często zdezorientowane napadają na cale stada i wracają do swojego siedliska z niczym, okazuje się bowiem że pasy zmyliły co do ilości, a taki błąd przypłaca się głodem.
Z zebr wyróżnia się dwa podstawowe gatunki – zebra stepowa i zebra górska. Ten pierwszy gatunek nie jest póki co zagrożony wyginięcie, zebr stepowych jest dość dużo. Nie tylko dziko żyjących na stepach w południowo-wschodniej Afryce, ale i ogrodach zoologicznych, a nawet w prywatnych hodowlach. Zebry występują także w hodowlach w naszym kraju.
Zebry górskie są w tym przypadku w zdecydowanej mniejszości i ten gatunek zebr zagrożony jest wyginięciem, chronionych jest ścisłą ochroną gatunkową. Spotkać to dzikie zwierzę można na stokach górskich nabrzeżnych w Namibii, w pozostałych częściach Afryki są te zwierzęta rzadkością. To najmniejsza ze wszystkich zebr, potrafi jednak szybko biegać i znakomicie radzi sobie w trudnych, górzystych warunkach. Zdecydowanie ze wszystkich koniowatych w górach jest najszybszym zwierzęciem.
Zebry to zwierzęta roślinożerne, żyjące stadnie. Za ciekawostkę można uznać fakt, że zwierzęta te można bez większych problemów krzyżować z końmi i osłami. Wielu hodowców przeprowadza takie eksperymenty. Czy słusznie? Jeśli potrafi się odpowiednio przeprowadzić proces takiej nietypowej hodowli. To można uzyskać całkiem niezłe efekty. Takie krzyżówki są zwierzętami rzadko spotykanymi, ale jeśli się pojawiają na rynku zwierząt hodowlanych, to można takie zwierze sprzedać za całkiem spore pieniądze.
My zawsze to zwierzę będziemy jednak postrzegać jako konia w paski. Niekiedy zebrą nazywamy pasy dla pieszych. Ciekawe porównanie, choć nieadekwatne dla tego wspaniałego okazu. Dumę ziemskiej fauny.