Najczęściej spotykany z wężów
Ze wszystkich zwierząt z rodziny wężowatych najczęściej spotykanym w Polsce jest zaskroniec. To niegroźne stworzenie, choć wielu przyprawia o dreszcze i strach. My ze swojej strony informujemy: nie ma się czego obawiać. Zaskroniec to niejadowity wąż, krzywdy nie jest nam zrobić absolutnie żadnej. Najczęściej boi się nas dużo bardziej, niż my jego. Jeśli więc będziemy mieli już okazję przyjrzenia się temu stworzeniu, to nie powinnyśmy uciekać, ale choć trochę postudiować anatomię tego niesamowitego stworzenia. Jeśli przejrzeć faunę i wszystkie dzikie zwierzęta naszego kraju, to zaskrońce wydają się być jednymi z bardziej tajemniczych.
Domena – eukarioty, królestwo – zwierzęta, typ – strunowce, podtyp – kręgowce, gromada – zauropsydy, rząd – łuskonośne, podrząd – węże, rodzina – połozowate, rodzaj – Natrix, gatunek - zaskroniec zwyczajny – to systematyka zaskrońca. Wydaje se to być skomplikowane zwierzę, ale w rzeczywistości nie jest tak strasznie, jak wspomina wyżej systematyka o tym mówi.
Zaskroniec w naszym kraju jest objęty ochroną, na naszych ziemiach jest to najbardziej pospolity wąż. Nie mniej nie ma aż tak dużo tych okazów. Wiadomo, że w niewoli zaskrońce żyją do dziesięciu, maksymalnie piętnastu lat. Do dziś nie wiadomo, jak długo te stworzenia mogą żyć na wolności, szacuje się, że ich wiek może osiągać od dwudziestu do trzydziestu lat. Póki co jednak jest to wielką zagadka. Na pewno wpływ na wiek zaskrońców ma duży wpływ samo środowisko,w jakim one żyją. Wiemy, że występuje ten gatunek na terenie całej Europy z wyłączeniem Szkocji, Irlandii i Skandynawii. Tam zaskrońce się nie zadomowiły głównie przez wzgląd na temperatury, bo trzeba w tym miejscu napomknąć, że węże to zwierzęta ciepłolubne. Zapewne dlatego często można zaskrońce spotkać wylegujące się na piaszczystych, nasłonecznionych drogach, na mostkach wędkarskich w środku słonecznego dnia. Biotop w jakim można najczęściej spotkać zaskrońce to tereny podmokłe, okolice jezior, rzek, także tereny bagienne.
Zaskrońce mają różne wielkości, rekordowe okazy sięgają nawet dwóch metrów długości, najczęściej jednak samce osiągają wielkość od 70 do 100 centymetrów. Samice są nieco większe w tym przypadku, dorosły osobnik ma od 85 do 120 centymetrów. Czym się żywią zaskrońce? Mimo że nie są jadowite, to jednak to wciąż drapieżne stworzenia. Ich łupem padają małe żaby, traszki i inne jaszczurowate, małe ryby i gryzonie. Co ciekawe, zaskroniec zjada swoje ofiary ie zabijając ich wcześniej. Nie jada padliny. Jak łatwo się domyślić, skoro jednym z głównych pożywień są ryby, zaskrońce są świetnymi pływakami. Pływają doskonale zarówno po powierzchni wody, jak i pod wodą.
Zazwyczaj węże bronią się swoim jadem, jeśli poczują się zagrożone, to gryzą umieszczając w ciele przeciwnika truciznę mogącą zabić w kilka minut. Zaskroniec udaje w momencie zagrożenia zdechłego, jego ciało sztywnieje wydzielając przy tym nieprzyjemna w zapachu maź. Wielu przeciwników rezygnuje więc z prób zjedzenia zaskrońca.