Niedźwiedź – co to za zwierzę
Są takie zwierzęta, które żyjąc na wolności budzą nie tyle trwogę, co szacunek i podziw. Jednym z takich jest król lasu, niedźwiedź. Gatunków tego niesamowitego zwierzęcia jest wiele: niedźwiedź amerykański, niedźwiedź andyjski, niedźwiedź polarny, niedźwiedź jaskiniowy, niedźwiedź himalajski, niedźwiedź błękitny, niedźwiedź brunatny i niedźwiedź malajski to najpowszechniej znane. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć legendarnego grizzly, stworzenia, które siało trwogę na Dzikim zachodzie – znamy ten gatunek doskonale z opowiadań legendarnego Karola Maya.
Niedźwiedź w Polsce? Oczywiście, dokładnie 35 sztuk. Chodzi tutaj o niedźwiedzia brunatnego, który zamieszkuje lasy Tatrzańskiego Parku Narodowego. To, że stworzenie to osiąga wagę 700 kilogramów nie powinno nikogo zmylić. Niedźwiedzie są bardzo szybko poruszającymi się zwierzętami, jeśli potrzebują, potrafią biec nawet tak samo szybko, jak i koń. Wchodzą na drzewo prawie tak samo dobrze jak koty. Nie boją się innych drapieżników, w przyrodzie niedźwiedź nie ma wielu wrogów, bardziej sam jest zagrożeniem dla wielu innych osobników zwierzęcych. Kiedyś niedźwiedź brunatny występował w całej Europie, niestety cywilizacja zmusiła te zwierzęta, do tego, by zaczęły się skrywać w trudno dostępnych lasach górskich. Ich populacja zaczyna bytować w Europie Środkowej i Wschodniej (także w Polsce) i można ten gatunek niedźwiedzia spotkać na ziemiach Rosji, w górach Ural aż po same Stany Zjednoczone i Meksyk. Wszędzie zwierzę te objęte jest ścisłą ochrona gatunkową i zabijanie ich jest niezgodne z prawem i podlega surowej karze.
Jednym z najbardziej znanych gatunków (prócz niedźwiedzia brunatnego), jest niedźwiedź czarny – Baribal. Ten gatunek zamieszkuje ziemie Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Określany jest niedźwiedziem czarnym przez wgląd na ciemną maść. Nie mniej nie można popełniać aż tak dużego błędu i wyobrażać sobie tego zwierza jako zupełnie czarnego. Niedźwiedzie czarne miewają także sierść płową. Wiele zależy od pory roku.
Kolejne dwa gatunki to niedźwiedzie, które mogą się szczególnie podobać. Pierwszy to niedźwiedź himalajski, drugi to polarny. Ten pierwszy ma czarną sierść z białymi wykończeniami. Zamieszkuje niższe partie gór Himalajów, bywa także w Tybecie. Jeśli jest potrzeba, to potrafi wchodzić w wyższe partie gór by uciec przed obecnością człowieka. Badacze uważają, że niedźwiedzie te mogą swobodnie żyć do wysokości bliski 5 tysięcy metrów nad poziomem morza.
Wysokości z kolei nie lubi niedźwiedź polarny – czyli jedyny z białych, jaki obecnie żyje na naszej planecie. Jak się okazuje, topnienie lodowców sprawia, że niedźwiedzie te mają coraz mniej terenu, na którym mogą żyć w swoich warunkach naturalnych. Prawdopodobnie wszystkie te zmiany klimatyczne sprawiają, że niedźwiedzie polarne zaczną masowo ginąć, a że nie ma już ich dziś wiele, to być może ten gatunek całkowicie niebawem wymrze. Oby tak nie było – to przecież jedno z najpiękniejszych zwierząt ze wszystkich, jakie są znane ludzkości.