owca domowa
Owca to jedno z najpopularniejszych zwierząt hodowlanych, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Od dawien dawna na wielu kontynentach niemalże czczono to zwierzę, w niektórych krainach – jak Szkocja czy Walia było to zwierzę, które było numerem jeden jeśli mowa o hodowlach. Ma dlatego to zwierze duże znaczenie gospodarcze dla wielu krajów do dnia dzisiejszego.
Genetycy nie mają wątpliwości. Sama owca domowa jest pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka, dużo później zaprzyjaźniliśmy się kotami, psami i kurami. Prawdopodobnie przodkami owiec hodowlanych są owce dziko żyjące na ziemiach dawnego Iraku i Azji Mniejszej. Prawdopodobnie – bo jest to póki co wielką niewiadomą. Nie mniej możemy śmiało udomawianie owiec przypisywać epoce brązu i wiekowi VI przed naszą erą.
Dziś owce trochę na znaczeniu straciły. Nie mniej wełna naturalna owiec jest surowcem pożądanym. Niewiele osób cierpi z powodów alergicznych i podrażnienia skory wywołanymi prawdziwą wełną. A trzeba tutaj dodać, że sierść owcza jest bardzo ciepłym i trwałym surowcem. Na pewno wełniane koce, kołdry, a także części garderoby są doskonałym pomysłem dla wszystkich zmarzluchów.
Dziś o owcy można mówić niemalże jako o zwierzęciu domowym. Czy słusznie? Zapewne tak. trudno wszak sobie wyobrazić gospodarstwo,w których hodowałoby się kilkadziesiąt sztuk owiec tylko dla samego mięsa i uboju. To raczej sporadyczne sztuki w naszym kraju, które są ozdobą bardziej, niźli prawdziwie zwierzęciem hodowlanym traktowanym jako trzoda chlewna.
Mówić o owcach nie możemy tutaj zapomnieć o tych gatunkach, które żyją dziko. Trochę ich jest – podgatunki dzikiej owcy to: argali, uriale, archary i arkale. Co ciekawe, dzikie egzemplarze żyją dłużej. Przyjmuje się, że owca hodowlana w zależności od warunków, w jakich jest przetrzymywana żyje od 10 do 12 lat. Dziko żyjące zwierzę z tego gatunku osiąga średni wiek 15, 16 lat. Jest także większa, waga sięga niekiedy nawet 200 kilogramów, prawie dwukrotnie więcej niźli hodowlane gatunki.
Najwięcej owiec żyjących na wolności spotkać można w Azji, szczególne na wciąż mało zasiedlanych stepach i w uralskich górach.
Co warto jeszcze wiedzieć o owcach? To właśnie zwierzę jako pierwsze oficjalne sklonowano. Zapewne nielegalnych prób było dużo, nie mniej to owieczka „Dolly” jest pierwszym egzemplarzem, jaki jest oficjalnie sklonowany. Dzięki temu eksperymentowi świat genetyki w kroczył w nowy wiek.
Zwierzęta domowe i dzikie mają przed nami wiele tajemnic. Musimy jednak pamiętać i mieć świadomość, że wszystkie zwierzęta, jakie trzymamy w domu niegdyś się nas bały. Niektóre nawet były dla ans zagrożeniem, jak dla przykładu psy te bowiem naszych przodków potrafiły rozszarpać w lesie lub na stepie na sztuki. Sam proces udomawiania trwał bardzo długo. Dziś jednak mamy do dyspozycji wiele gatunków, które mogą żyć nie tylko w swoim środowisku naturalnym, ale i w naszych, ludzkich domach. Zwierzęta dziś w niektórych przypadkach jawnie przyjaźnią się z ludźmi.