Puchacz – król mrocznych lasów
Są takie ptaki, które są niemalże symbolem danych ziem. U nas nieprzeciętnie króluje orzeł, w terenach mniej zalesionych dużymi względami cieszy się klasyczny bociek. Nie mniej jedną z największych ptasich symbolik obdarzone są sowy. Uważane za najmądrzejsze z ptaków są stworzeniami szalenie ciekawymi. Dla ziem polskich najbardziej typowym gatunkiem tego zwierzęcia jest Puchacz. Są to taki objęte ochroną, choć warto podkreślić, że najmniejszego ryzyka, całkiem sporo tych ptaków na naszych ziemiach, zwłaszcza na Pomorzu, w Wielkopolsce oraz Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Niekiedy przebywając po zmroku w lesistych terenach można usłyszeć smutne zawodzenie Puchacza. Tajemnicze hukanie towarzyszy niekiedy polowaniu. Bo tutaj ważna uwaga – Puchacze, jak większość sów polują w nocy. Są obdarzone niesamowitym wzrokiem. Ich wielkie oczy pozwalają im widzieć wszystko nawet w całkowitym zmroku. Nawet w egipskich ciemnościach wszystkie gryzonie, jak na przykład myszy nie mogą się czuć bezpieczne.
Gdzie koczują Puchacze? To ciekawe, bo ten gatunek ptaka nie trzyma się zagorzale swojego terytorium. Potrafi z ciągu roku kilkakrotnie zmienić swój biotop. Niekiedy osiada wysoko w górach odpoczywając na półkach skalnych potrafi też zejść w niziny, by tam polować na mniejsze stworzenia. To bowiem ptak drapieżny, potrafi polować nie tylko na małe gryzonie i ptaki jak dla przykład myszy lub wróble, ale i na duże ssaki, takie jak zające. To ptak niezwykle zwinny podczas polowania, potrafi nagle zmieniać kierunek lotu, co sprawia, że Puchaczowi nie uciekają z reguły upatrzone ofiary.
Puchacza można spotkać w wielu środowiskach. Niekiedy zamieszkuje gęste lasy, niekiedy krainy rzadko porośnięte drzewami. Nie boi się specjalnie towarzystwa ludzi, jedynie w okresie lęgu Puchacze wędrują w oddalone od ludzkich siedzisk miejsca, niekiedy nawet w niedostępne góry i wąwozy i tam niepokojone zakładają gniazda i polują do czasu, kiedy młode nie będą potrafiły opuścić gniazdo.
Puchacze to bardzo ciekawy gatunek ptaka. W wielu bajkach i podaniach uosabia spokój, rozwagę i mądrość. W rzeczy samej jest to ptak niezwykle sprytny, i być może temu właśnie zawdzięcza skojarzenia z mądrością. Nigdy też sów i Puchaczy ludzie specjalnie się nie lękali. Ne były to dla ludzi ptaki drapieżne, bo zazwyczaj polują w nocy, wtedy, gdy ptaki hodowlane, takie jak drób czy gołębie schowane są w kurnikach i gołębnikach. To sprawia, że Puchacze nie czynią spustoszenia w zagrodach.
Pamiętajmy jednak, że sowie szpony nie są wcale mniej straszne od szponów orlich czy jastrzębich. Kiedy sowa, a w tym Puchacz złapie już swoją ofiarę, to tej trudno jest już wyzwolić się z łaski tego ptaka. Niewątpliwe to jedno z najbardziej fascynujących dzikich zwierząt. Warto będąc w ogrodzie zoologicznym zwrócić uwagę na ten okaz. Szczególnie na sowie uszy, to jedyny ptak, który uszy ma – niekiedy o wielkości nawet ośmiu centymetrów.
Dzikie zwierzęta to niesamowity temat, niezwykle barwne historie i rewelacyjne biotopy zwierząt.