Wyjątkowo wysokie zwierzę
Są takie zwierzęta, które szczególnie zapadają nam w pamięć i wyobraźnię. Na pewno jednym z takich jest żyrafa, najwyższe ze wszystkich zwierząt. To dziko żyjące zwierzę trudno nawet udomowić, bowiem nie ma nikt z nas warunków, by takowe hodowlane trzymać w domu. Żyrafy wszak osiągają wzrost ponad pięciu metrów! Charakterystyczne, długa szyja sprawia, że jest to niepowtarzalne zwierzę na naszej planecie. Rozpoznawalne przez każdego, nawet przez małe i nieświadome dzieci.
Samo pochodzenie żyrafy jest dość niejasne. Do dnia dzisiejszego wielu paleontologów badających ewolucję zwierząt uważa, że to zwierzęca hybryda, wynik skrzyżowania wielbłąda i ocelota. Nie ma jednak na to naukowych dowodów. Jedno jest pewne, żyrafę zalicza się do zwierząt rogatych i kopytnych, spokrewniona jest z jeleniem i bydłem rogatym, ale jest gatunkiem nietypowym i niepowtarzalnym bez wątpienia jedynym w swoim rodzaju i najwyższym ze wszystkich żyjących na naszej planecie istot.
Obecnie żyrafa żyje tylko i wyłącznie w Afryce (z wyłączeniem grodów zoologicznych i tworów typu „safari”) na terenach subsaharyjskich – od Czadu po Botswanę, Natal i Transwal. Jako że żyrafa jest zwierzęciem roślinożernym, to i najczęściej spotyka się ja na afrykańskiej sawannie,w parkach, w terenach zalesionych. Wszędzie tam, gdzie żyrafa może zdobyć pożywianie i przebywać z dala od ludzkich siedlisk. Jest to stworzenie objęte ochroną gatunkową, określa się jednak, że jej wyginięcie jest niskiego ryzyka.
Żyrafa ma cętkowaną skore, trochę przypomina pantery. Dlaczego? Chodzi tutaj o dostosowanie się do środowiska, w którym żyrafa występuje. Żółtawo-brązowe umaszczenie przypomina barwy sawanny. Tak więc jest to swoiste ubarwienie maskujące, na pewno w pierwszej chwili można tego zwierzęcia nie dojrzeć na tle afrykańskiej przyrody.
Żyrafa żyje do 30 lat. Nie jest to długi wiek, ale też nie można mówić o „szybkim” umieraniu. Warto w tym miejscu wiedzieć, że ciąża żyrafy jest jedną z najdłuższych w ziemskiej faunie. Trwa piętnaście miesięcy. Mode żyrafy w momencie narodzin także nie są niskie, mierzą do dwóch metrów wysokości.
Mimo że żyrafy są tak wysokie, to jednak mają całkiem niezłą koordynację ruchów. Jedyną chwilą, kiedy jest im „niewygodnie” to moment, kiedy żyrafa schyla się przy wodopoju by pyskiem sięgnąć wody. To przy okazji jedyny moment, kiedy żyrafa może stracić życie za sprawa zwierzęcia drapieżnego. Na żyrafy polują tylko lwy – to jedyne afrykańskie zagrożenie dla tych wysokich zwierząt. Sama żyrafa jest całkiem szybkim stworzeniem, potrafi biegać z prędkością blisko pięćdziesięciu kilometrów na godzinę.
Szacuje się, ze obecnie na ziemi żyje około piętnastu tysięcy osobników tego zwierzęcia. Największe populacje występują w Kenii.
Na pewno będąc w ogrodzie zoologicznym powinniśmy na dłużej zatrzymać się przy wybiegu dla żyraf. To piękne zwierzęta. O niesamowitych oczach i umaszczeniu. W oczy spojrzeć będzie ciężko, ale... obejrzeć nawet z daleka i tak warto.