Płoć – łowić a jeść
Płoć to jedna z najczęściej spotykanych ryb słodkowodnych w naszym kraju. Występuje dosłownie wszędzie (poza wodami wysokogórskimi, jak źródła rzek). Nie dziwne więc, że jest to jedna z najczęściej poławianych ryb przez polskich wędkarzy. Nie jest to zwierze, które osiąga jakieś kolosalne rozmiary, 50 centymetrów i około dwóch kilogramów wagi – o większej sztuce trudno nawet pomarzyć, bo po prostu płocie większe nie rosną. Nie mniej w okresie wiosennym nie ma nic bardziej fascynującego, jak polowanie na płocie. Są tacy, którzy ten gatunek ryby łowią na początku kwietnia, tuż przed tarłem przez wzgląd na łatwość połowu – płoć wtedy żeruje blisko brzegu, stadnie i jest łatwym łupem dla wędkarzy. Są jednak i tacy, którzy płoć łowią dopiero pod koniec maja, kiedy ta już jest po okresie tarła i nie nosi w sobie ikry.
Płoć to ryba z gatunku karpiowatych, ale tak naprawdę żadnych przypadłości karpiowych w sobie nie nosi. Płoć jest rybą żerującą w stadzie, jest płochliwa. Lubi jadać zarówno rośliny, jak i małe mięczaki, raki, muchy. Łowić więc tę ryba można na dowolny rodzaj przynęty, można też ją nęcić na wiele rozmaitych sposobów. Jedno jest pewne (niektórzy wodne zwierzęta porównują do kur), płoć lubi zborze. Oczywiście trudno nęcić tę rybę surową kukurydzą, grochem, łubinem, peluszką, czy też pszenicą. Poć ma dość słabo wykształcone szczęki, lubuje się więc w pokarmie stosunkowo miękkim. Należy więc przed przystąpieniem do połowu ziarno odpowiednio ugotować lub zaparzyć, tak, by te było miękkie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przyciągnąć płoć na łowisko, dzięki czemu będziemy mogli złowić choć kilka dorodnych sztuk.
O jakiej porze najlepiej jest łowić płocie? Wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie mają swoje upodobania, płocie także w tym wypadku możemy powiedzieć sobie jasno. Nie liczmy na dobry połów w środku upalnego dnia, zwłaszcza wtedy, gdy pogoda jest bezwietrzna. Wtedy woda ma wysoka temperaturę, jest do tego mało dotleniona. To nie są warunki, w których jakikolwiek gatunek ryby czuje się dobrze i jest skłonny do intensywnego żerowania. Zdecydowanie lepiej jest polować na płoć w godzinach porannych lub wieczornych. Bardzo rzadko się zdarza, że płoć żeruje w nocy. Tak się dzieje tylko wyjątkowych wodach, najczęściej płynących.
Wspominaliśmy że najlepiej łowić rano i wieczorem. To rzeczywiście najbardziej odpowiednie pory, szczególnie gdy mówimy o wędkowaniu w lecie. Wiosna jest inaczej, wtedy wszak woda nie jest jeszcze tak bardzo ciepła, toteż ryby aktywne są w przeciągu całego dnia – od świtu do zmierzchu.
Płoć jest jedną z nielicznych ryb, które można łowić przez cały rok. Wszak takich gatunków jak lin, karp, czy węgorza spod lodu na pewno nie wyciągniemy. Jeśli natomiast chodzi o płocie, to można na nie zapolować nawet a najbardziej mroźnej porze roku. Najważniejsze, by wybrać dobre łowisko i trochę podnęcić tę rybę.
Świat zwierząt wodnych jest bardzo bogaty, także i świat ryb. W przypadku wędkarzy należy wiedzieć, że największe sztuki wyciąga się wtedy, gdy ten świat zwierzęcy precyzyjnie się pozna.