zwierzęta polskich lasów/h2>
Jeśli chodzi o lisa, to musimy wiedzieć, że nie można mylić tego zwierzęcia z kotami. Pamiętajmy! Lis to zwierzę z rodziny psowatych, zwierzę drapieżne – i jak niektórzy twierdzą – szalenie przebiegle. Ja to jest naprawdę? Postaramy się niniejszym artykule odpowiedzieć na wielką zagadkę sprytu lisów. Zdradzimy tez kilka innych informacji dotyczących tego zwierzęcia, jakże często spotykanego w pobliży naszych miast i domów. Zwierzęcia, które wciąż jest postrachem małych, leśnych zwierząt i kur domowych.
Lis to drapieżnik, jego pożywieniem są głównie małe stworzenia będące gryzoniami i ptaki. Jeśli lis jest głodny, to nie pogardzi także świeżą padliną. Bywa tak, że lis poluje na płazy i bezkręgowce, to zwierze niezwykle sprawne podczas polowania i potrafi upolować nawet małe okazy ryb w stosunkowo płytkich wodach. Co ciekawe, lis potrafi się najeść i jagodami, i orzechami, jeśli ma problem ze znalezieniem żywej ofiary, którą można byłoby upolować. Na pewno wszystkie te cechy sprawiają, że lis jest stworzeniem żywotnym i trudno mówić o tym, by umarło to zwierzę z głodu.
Lisy przybierają różne rozmiary, ciało (bez ogona) u dorosłego osobnika może osiągać od 40 do 95 centymetrów. Sam ogon – atrybut lisa – może mieć długość prawie metra. W ten sposób lis może osiągać dość znaczne rozmiary. Oczywiście wiele zależy od podgatunku i miejsca występowania lisa, na polskich ziemiach spotyka się zazwyczaj małe chytruski. Sama ciąża lisia to okres 52 dni, po tym czasie na świat przychodzi od 1 do 10 młodych lisów, zazwyczaj miot ma średnio od 4 do 8 egzemplarzy.
Lis ma swoich naturalnych wrogów w lesie. Na pewno wilki i psy są dużym zagrożeniem dla lisów, młodym zagrażają także duże, drapieżne ptaki. Orły, sokoły, nawet myszołowy i puchacze potrafią potrwać szczenięta i rozszarpać je tylko po tom by się pożywić lub nakarmić swoje młode pisklęta. Najczęściej jednak to lisy są drapieżnikami, w norach szczenięta są stosunkowo bezpieczne kiedy już młode lisy opuszczą jamy w ziemi, to często są w stanie uchronić się od zagrożeń.
Trudno pominąć tutaj samego człowieka. Na lisy polują myśliwi. I bynajmniej nie chodzi tutaj o samo mięso, którego raczej się nie jada nigdzie na świecie. Tutaj przede wszystkim poluje się ze względów na piękną lisią skórę. Futro i same ogony to często część garderoby, szczególnie za takimi futerkami przepadają kobiety. W zależności od gatunku, cenny jest też kolor lisiego włosia.
Jeśli spotkamy lisa w lesie, lub w pobliżu siedliska ludzkiego i nie bezie się on nas bał i uciekał przed nami, to my powinniśmy zacząć się bać. Lisy, jako zwierzęta polskich lasów jadające padlinę jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju choroby. Wiele sztuk choruje na wściekliznę, groźną także dla człowieka.
A sam lisek chytrusek? Lis słynie ze swojego sprytu, potrafi znaleźć takie wejścia do kurnika, jakiego nie znajdujemy nawet my. Jeśli tak się stanie, to lis jest w stanie wydusić nam całą kurzą populację. Jeśli więc mieszamy w pobliżu lasu, to wystrzegajmy się tego zwierzęcia i chrońmy nasz drób przed jego sprytem.