Owady – zwierzęta których nie lubimy
Zwierzęta dzikie i domowe – setki artykułów już o nich zostały napisane, powstaną jeszcze tysiące, może nawet miliony i to we wszystkich językach świata. W tym wszystkim zawsze mamy na myśli takie stworzenia jak psy, koty, słonie, żebry, lisy i dziesiątki innych. Są jednak takie stworzenia, które bardziej lub mniej świadomie pomijamy. Chodzi oczywiście o owady, które potrafią nam zaleźć za skórę. Muchy bywają dokuczliwe, ba nawet afrykańskie tse tse potrafią zabić. Do tego jeszcze mamy komary, które gryzą pijąc krew, a później cierpimy na skutek niemiłego swędzenia, są też kleszcze, które wbijając się w skórę potrafią nam „sprzedać” boreliozę, a to bardzo niebezpieczna dla ans choroba.
Jeśli mowa o systematyce owadów, to zaczynamy: domena – eukarioty, królestwo – zwierzęta, podkrólestwo – tkankowce, nadtyp – pierwouste, typ – stawonogi, podtyp – sześcionogi, gromada – owady.
Jeśli mowa o owadach ogólnie, to warto także wiedzieć, że że mają one bardzo ogromny – pozytywny wpływ na ekosystemy. Nie wszystkie jednak są dla człowieka organizmami miłymi, niektóre to pasożyty i szkodniki. Owady bardzo często przenoszą wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy.
Najpiękniejsze z owadów? Chyba motyle – oczywiście wiele tutaj zależy od naszego postrzegania i wrażliwości na piękno. Obecnie szacuje się, że na świecie występuje około 150 tysięcy rodzajów motyli. W naszym kraju występuje aż 3 tysiące rodzajów tych niesamowitych owadów. Na nas największe wrażenie robią same motyle skrzydła. Są one różnorako uskrzydlone, jedne całkowicie białe, jeszcze inne pomarańczowe, błękitne lub nawet upstrzone wieloma różnymi kolorami. Same w sobie motyle żyją dość szczególnie, najpierw wykluwają się z kokonu i są gąsienicą, później jest to poczwarka, indygo. Samo motyl jako owad to ostatnie stadium, niektóre motyle żyją zaledwie kilka godzin, inne kilka miesięcy. Nie mniej trzeba wiedzieć, że nie są to owady żywotne. Motyle to zwierzęta o jednym z najkrótszych żyć.
Dla polskich ziem jest to owad obcy, ale w Stanach Zjednoczonych i w całej Ameryce dość często spotykany. To szkodnik – gryzoń jakich mało. My mamy swoje korniki, a w Ameryce żyją i dokuczają termity. Ich typową wielkością jest wymiar od 4 do 11 milimetrów. Żyją stadnie, ale ich życie społeczne wciąż jest wielką tajemnicą dla badaczy tego gatunku. Co warto wiedzieć o termitach, to fakt, iż mają one dobrze rozwinięty aparat gębowy, dzięki temu mogą w dość szybkim tempie pożerać drewno. Stąd drewniane domy typowe dla tamtego kontynentu są często bardzo poważnie zagrożone, jeśli nie są skutecznie zaimpregnowane środkami owadobójczymi.
O owadach można pisać wiele, przecież to i wszy, pchły, pluskwy i dziesiątki innych. Niektóre bardziej nam dokuczają, inne miej. Na niektóre nie zwracamy nawet uwagi. Jedno jest pewne – są już takie części miast, w których nie obchodzi się bez chemii i odkomarzania. Owady bowiem gryzą i sprawiają, ze trudno niekiedy przysiąść na ławce w parku, niekiedy nawet w ogródkach kawiarenek się nie da przez wzgląd na insekty.